TGC’nin Basın Özgürlüğü Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

TGC’nin 1989 yılından bu yana her yıl verdiği Basın Özgürlüğü Ödülleri’nin bu seneki sahipleri belli oldu. Basın Özgürlüğü Ödülü’ne bu yıl kişi dalında Çiğdem Toker layık görüldü. Aynı ödül, kurum dalında ise İstanbul Tabip Odası ve Türkiye Yazarlar Sendikası’na verildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 1989 yılından bu yana her yıl verdiği Basın Özgürlüğü Ödülleri’nin bu yılki sahipleri açıklandı.

Basın Özgürlüğü Ödülü bu yıl kişi dalında Gazeteci Çiğdem Toker’e verildi. Toker’in; evrensel gazetecilik ilkeleriyle, ödünsüz, nesnel gazetecilik anlayışını sürdürmesi ve kamu yararını gözeten araştırma haberleri nedeniyle ödüle layık görüldüğü belirtildi.

Kurum dalında ise İstanbul Tabip Odası ve Türkiye Yazarlar Sendikası ödüle değer görüldü. İstanbul Tabip Odası ve Türkiye Yazarlar Sendikası’nın düşünceyi ifade özgürlüğü ile insan hak ve özgürlüklerini öne çıkaran, halk sağlığını önceleyen çalışma ve uyarıları sebebiyle ödüllendirilmelerine karar verildi.

2023 Basın Özgürlüğü Ödülü Seçici Kurulu ayrıca düşünceleri nedeniyle gazeteci Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasını üzüntüyle karşıladığını ve kınadığını duyurdu.

TGC 2023 Basın Özgürlüğü Ödülleri Seçici Kurulu, 6 Temmuz 2023 Perşembe günü saat 14.00’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde toplandı. Secici Kurulda bu yıl; Adnan Özyalçıner (Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı), Doğan Şentürk (Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı), Erinç Sağkan (Türkiye Barolar Birliği Başkanı), Kenan Kocatürk (Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı), Prof. Dr. Nergis Erdoğan (İstanbul Tabip Odası Başkanı), Sibel Güneş (Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri), Tuğrul Eryılmaz (T24 Yazarı), Turgay Olcayto (Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı), Prof. Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu (İletişim Akademisyeni) yer aldı. Seçici Kurul Başkanlığına Turgay Olcayto, yazmanlığına Sibel Güneş seçildi.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.