Gazeteciler ‘Dezenformasyon Yasası’nı protesto etti: “Habercilik yok edilmek isteniyor”

AK Parti ve MHP’nin hazırladığı Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, geçen hafta TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Gazeteciler, söz konusu kararın ardından “dezenformasyon yasası” olarak bilinen yasayı protesto etmek için İstanbul’da bir araya geldi. TGC, TGS ve DİSK Basın-İş’in temsilcileri, Şişhane Barış Anıtı önünde gerçekleştirilen protesto eylemi sonrasında basın açıklaması yaptı. Söz konusu düzenlemenin, gazetecilere yönelik “sansür” amacı taşıdığını savunan meslek örgütleri, yasanın geri çekilmesi adına iktidara çağrıda bulundu.

AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından hazırlanan Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, geçen hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

Söz konusu düzenleme ile ilgili İstanbul Beyoğlu’nda basın açıklaması yapan gazetecilik meslek örgütleri, “dezenformasyon yasası” olarak bilinen yasal düzenlemenin, gazetecilere yönelik yeni bir sansür uygulaması olduğunu savundu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve DİSK Basın-İş temsilcileri, söz konusu yasal düzenlemeyle ilgili açıklamalarda bulunarak, kararın geri çekilmesi adına iktidara çağrıda bulundu.

Protesto eyleminde döviz tutan gazeteciler

Örgütler; yasal düzenlemeyi, “Cumhuriyet döneminin en karanlık yasalarından biri” olarak nitelendirirken, bu yasa ile hem gazetecilerin hem de muhalif yurttaşların hedef alındığını savundu.

TGS GENEL BAŞKANI GÖKHAN DURMUŞ: “HABERCİLİK YOK EDİLMEK İSTENMEKTEDİR”

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Şişhane Barış Anıtı önünde gerçekleştirilen protesto eyleminde yasal düzenleme ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“3 haftadır Türkiye’nin, gazetecilerin, gündeminde bu yasa tasarısı var. Başından beri itiraz ediyoruz çünkü bu yasa tasarısı meslek örgütlerine sorulmadan, bürokratlar, siyasetçiler tarafından hazırlanmıştır. Bu yasa tasarısıyla Türkiye’de habercilik yok edilmek istenmektedir. Basın özgürlüğünün son zerrecikleri ortadan kaldırılmak istenmektedir. İnternet medyasında çalışanlara basın kartı vereceğiz, internet medyasında çalışanlar resmi ilan da alacaklar gibi süslemelerle RTÜK gibi Basın İlan Kurumu’nun da bir sansür ve ceza mekanizmasına dönüştürüldüğü gizlenmek istenmektedir. Bu yasa tasarısıyla gazetecilerin zaten ulaşmakta zorlandığı basın kartı tamamen bürokratlar tarafından verilecek bir karta dönüşecektir. Halkı yanıltıcı bilgiyi halka yaymak suçlaması gibi sübjektif değerlendirmelerle gazetecilere yeni cezaların yolu açılmaktadır. Daha geçtiğimiz hafta bu yasa kanunlaşmadan Diyarbakır’da 16 meslektaşımız tutuklandı, suç delili olarak kameralar, fotoğraf makineleri, yaptıkları haberler gösterildi. 2 gün önce Ordu’da haber kaynağını açıklamayan bir internet sitesinin bilgisayarlarına el konuldu. Daha yasa gelmeden gazetecilik fiilen engellenmeye başladı. Biz basın meslek örgütleri olarak bu yasanın tamamen geri çekilmesini ve Türkiye’de ihtiyaç duyulan basın ve dezenformasyon konusundaki kanunu basın meslek örgütlerinin hazırlaması gerektiğini düşünüyoruz. Meclis’te, komisyonlarda yapılan görüşmelerde bunların hepsini ifade ettik ama kulakları sağır, gözleri görmüyor. Hiçbir önerimiz bu tekliflerin içerisinde düzeltilmedi, itirazımız buna. Bu kanun bu tasarı bizim tasarımız değildir, basın kanunu değildir çünkü içerisinde gazeteci yoktur. Buna karşı mücadelemizi karalılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Bugün Türkiye’nin çeşitli illerinde bu yasa tasarısına karşı mücadele ateşini başlattık. Bundan sonra da bu yasanın geri çekilene kadar meslek örgütleri olarak aynı kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz ve bu yasayı geri çektireceğiz.”

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş

DİSK BASIN İŞ GENEL SEKRETERİ ÖZGE YURTTAŞ: “SANSÜRE SESSİZ KALMAMAK İÇİN BURADAYIZ”

Basın açıklaması esnasında söz alan DİSK Basın İş Genel Sekreteri Özge Yurttaş ise “Kalemimize, basın özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne sahip çıkmaya devam edeceğiz. Hakikatin, gerçeğin gücü hiçbir şeyle örtülemeyecek kadar etkilidir. Sadece çıplak sesimiz, sadece kalemimiz, sadece kameramız kalsa bile yazmaya, anlatmaya, kayıt altına almaya ve insanlara hakikati ulaştırmaya devam edeceğiz. Umarız bundan sonra halkın haber alma hakkına yönelik ve basın özgürlüğüne yönelik her türlü saldırı karşısında ortak bir şekilde elimizden gelenin en iyisiyle var gücümüzle karşı koyabildiğimiz bir uzun döneminde ilk adımı olsun. Tutuklanan meslektaşlarımızın serbest kaldığı, uydurma gerekçelerle gözaltına alınan haklarında dava açılan meslektaşlarımızın artık adliyelerde ya da hapishanelerde değil, görevlerinin başlarında olduğu yarınlar için buradayız. Daha fazla sansür, daha fazla baskı uygulamaları karşısında sessiz kalmamak için buradayız. Bugün burada mütevazi buluşma yarın Türkiye’nin farklı yerlerinde ve Ankara’da gerçekleşecek itirazlar yasayı meclisten geçse de geçmese de işlemeyecek hale getirecek bir iradeye ve kararlığa dönüşecek. Özgür bir ülke için özgür basın şart. Özgür basın için örgütlü bir basın ve örgütlü bir toplum şart.” şeklinde konuştu.

DİSK Basın İş Genel Sekreteri Özge Yurttaş

TGC YÖNETİM KURULU ÜYESİ UĞUR GÜÇ: “GERÇEKLERİ YAZMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ni temsilen açıklama yapan TGC Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Güç ise şöyle konuştu:

“Yasa tasarısını haber aldığımızda önce Dijital Mecralar Komisyonu’nda sakıncalarımızı ve itirazlarımızı dile getirdik. Sonra Adalet Komisyonu’nda itirazlarımızı dile getirdik raporlaştırıp sunduk. Fakat bu yasa içerisinde hiçbiri dikkate alınmadan yasa çıkartılmaya çalışılıyor. Perşembenin gelişi çarşambadan belli olduğu için önce Diyarbakır’da 22 arkadaşımızı gözaltına aldılar. Bunlardan 16’sı tutuklandı. Daha şimdiden gazetecileri hapsetmeye başladılar. Seçim öncesinde gündeme getirilen basın yasası önce ‘gazetecilere basın kartı vereceğiz’, ‘internet çalışanlarına basın kartı vereceğiz’ denilerek havuç gösteriliyor ancak ardındaki sopayı saklıyorlar. Bu şekilde düzenlenen yasa tasarısı basın tarihinin en ağır sansürlerinden birisidir. Bu tamamen sansür yasasıdır. Bundan başka hiçbir gerekçeyle bu maddeler açıklanamaz. Dezenformasyonu zaten iktidarın kendisi yapıyor. Enflasyon yüzde 150 oldu desek bizi cezaevine atacaklar. Yarın benzine zam geldi desek bizi cezaevine atacaklar. Biz cezaevinden korkmuyoruz. Zaten tutuklanıyoruz, zaten yargılanıyoruz ama gerçekleri yazmaya devam ediyoruz. Bu şekilde yasalaşırsa sosyal medyada sıradan vatandaşların bile hapislere atılacağı günler bizi bekliyor demektir. İktidarın kurguladığı geleceği biz gerçekleri yazarak deleceğiz. Gerçekleri yazmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz.”

TGC Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Güç

Egehan Erkün

Gazeteciliğe ilk adımını Aydın’daki yerel gazetelerde çalışarak attı. Sonrasında ulusal yayın yapan internet gazeteleri Aykiri.com.tr ve Dijitalgaste.com’da editörlük yaptı. 32. TGC Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması'nda "Anahtar kelimemiz 'medya etiği': Türkiye'de SEO haberciliğinin portresi" haberi ile üstün başarı ödülüne layık görüldü. 33. TGC Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışmasında ise 'Haber-Haber Araştırma' ve 'İnternet Medya Sitesi' kategorilerinde iki ayrı birincilik ödülünün sahibi oldu. Halihazırda İstanbul Üniversitesi’nde gazetecilik eğitimi almakta ve Tele1.com.tr’de editörlük yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.