Gazetecilik meslek örgütlerinden ‘dezenformasyon yasası’na karşı “Bir aradayız” mesajı

AK Parti ve MHP tarafından meclise sunulan ‘dezenformasyon yasası’ ile ilgili tartışmalar sürüyor. Gazetecilik meslek örgütleri, ‘sansür yasası’ olarak nitelendirdikleri düzenlemeye ilişkin yeni bir açıklama yaptı. 9 meslek örgütünün imzasını taşıyan açıklamada, “Hapsetme yasasına karşı bir aradayız” denildi.

AK Parti ve MHP’nin dezenformasyonla mücadele gerekçesiyle meclise sunduğu “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” gündemdeki yerini koruyor.

Gazetecilik meslek örgütleri, ‘sansür yasası’ olarak nitelendirdikleri düzenlemeye ilişkin geçen hafta birçok ilde protesto eylemleri düzenlemiş ve iktidara yasa teklifinin geri çekilmesi adına çağrıda bulunmuştu.

İktidar, gazetecilerin çağrısına karşı kayıtsız kalırken, meslek örgütleri düzenlemenin yasalaşmaması adına mücadelesini sürdürüyor.

GAZETECİLER PROFİL KARARTI, MESLEK ÖRGÜTLERİ “BİR ARADAYIZ” DEDİ

Dün gece TGS’nin çağrısıyla söz konusu kararı protesto etmek amacıyla birçok gazeteci sosyal medyadaki profillerini karartırken, bugün ise 9 meslek örgütü ortak bir açıklama yaptı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Ankara Gazeteciler Cemiyeti, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, DİSK Basın-İş, Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Diplomasi Muhabirleri Derneği, Haber-Sen ve Parlamento Muhabirleri Derneği ortak bir açıklama yayımlayarak “Bir aradayız” mesajı verdi.

İktidarın düzenleme kararını eleştiren meslek örgütleri, “Susturma, korkutma, hapsetme yasasına karşı hep birlikte hayır! Bir aradayız” açıklamasını yaptı.

Egehan Erkün

Sektöre ilk adımını 2016 yılında Nazilli Havadis gazetesinde attı. Sonrasında, Manşet Aydın gazetesi, Aykiri.com.tr ve Dijitalgaste.com'da editör ve muhabir olarak görev aldı. Bir süre freelance gazetecilik de yaptı. 2022 yılında TGC Aydın Doğan Vakfı Genç İletişimciler Yarışması'nda "Anahtar kelimemiz 'medya etiği': Türkiye'de SEO haberciliğinin portresi" haberi ile ödüle layık görüldü. Halihazırda İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümünde eğitim almakta ve Gazete Stalk'ın genel yayın yönetmenliğini yapmaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.