Football Manager hikayeleri-1: Çinli oyun tutkununun 20 bin kilometrelik sıra dışı öyküsü

Bazıları için oynadığı oyun, ‘yalnızca bir oyun’ değildir. Hem de bu oyun gerçekçi bir simülasyonsa… Çinli FM tutkununun yaklaşık 20 bin kilometrelik öyküsü, çoğu insanı şaşırtacak cinsten. Oyunda seçtiği takımla başarıdan başarıya koşan Huang Wenbin isimli oyuncu, bu takımı gerçek hayatta ziyaret edip, yöneticilerle bir araya geldi. İşte bir oyun tutkununun sınır tanımayan öyküsü…

İlk olarak 1992 yılında ‘Champions Manager (CM)’ ismiyle piyasaya sürülen oyun, 2004 yılında Sports Interactive’in dağıtıcı Eidos Interactive’den ayrılmasıyla isim hakkını kaybetti ve yoluna ‘Football Manager (FM)’ adıyla devam etti.

Champions Manager ismini kullandığı yıldan bu yana milyonlarca futbolseverin yer aldığı bir hayran kitlesi oluşturan teknik direktör simülasyonu bu oyun, oyuncuların sempati ve bağlılığıyla zaman zaman gerçek hayatta da sıra dışı örneklere ev sahipliği yapıyor.

İNGİLTERE’NİN ALT LİGLERİNDE MÜCADELE EDEN TAKIMLA BAŞARIDAN BAŞARIYA KOŞTU

Bu sıra dışı örneklerden birinin öznesi de Çinli bir FM tutkunu. Huang Wenbin isimli oyuncunun bu simülasyon serisine tutkusu Champions Manager 01/02 oyunuyla başladı. Oyunda, Counties League Premier Division’da mücadele eden Runcorn FC Halton isimli takımı seçen Wenbin, bu takımla yıllar süren bir kariyere imza attı.

Wenbin, disiplin ve azimle sürdürdüğü kariyerinde, Runcorn FC Halton takımını İngiltere’nin en üst ligine taşımayı başardı. Kadrosuna; David Beckham, Ryan Giggs, Roberto Carlos ve Edgar Davids gibi oyuncuları katan Wenbin, başarısını oyundaki Avrupa kupalarında da sürdürdü.

KULÜBE DUYDUĞU BAĞLILIK WENBIN’E UZUN BİR SEYAHATİN KAPISINI ARALADI

UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Süper Kupa’yı müzesine götüren Wenbin’in kulübe olan sevgisi o kadar büyüdü ki, onları bizzat ziyaret etmeye karar verdi. Wenbin, Mirror Football’a verdiği röportajda, “Runcorn FC’yi bulmaya karar verdiğim ilk kez 2015 yılında oldu” dedi.

Devam eden Wenbin, “Liverpool’a trenle gittiğimde Steven Gerrard’ın Anfield’deki son maçını izlemek için gittim. Tren park ederken, Runcorn’a dair bir işaret gördüm. Arkadaşıma, kulübümü bulmak için tekrar oraya gideceğimi söyledim” diye konuştu.

Wenbin’in Championship Manager kariyerinin oyun içi görüntüsü.

KULÜBE ULAŞMAK KOLAY OLMADI

Wenbin, 2017 yılında ailesiyle birlikte Çin’den uzun süren bir yolculuğa çıktı. Bu seyahatinde şehre seyahat varmayı başardı ancak yolculuk sırasında bazı zorluklar da yaşadı.

Wenbin seyahatini şöyle anlattı: “Stadyumun önünde bizi bekleyen birinin olduğunu gördüğümüzde hepimiz derin bir nefes aldık. Çin’in Xiamen kentinden Liverpool’a ulaşmak için 24 saatten fazla süre harcadık” dedi. “Otobüs durağını kaçırdık ve Runcorn Linnets’e yakın kırsal alanda kaybolduk. Kulübü bulmaya çalışırken üç saat harcadık. Bunun, benim zayıf İngilizce konuşma ve dinleme becerilerimden kaynaklanan bir hata olduğunu düşünüyorum.”

Wenbin ve ailesi Runcorn kulübünde aile pozu verdi. (Fotoğraf: @huangandersson/Twitter).
 

KULÜP BAŞKANI EŞLİK ETTİ

Neyse ki Wenbin ve ailesi Runcorn’a vardıklarında sıcak bir şekilde karşılandı. Kulüp başkanı Mark Buckley, Wenbin’e tesisleri gezdirmekten ve oğlunun sahada biraz top oynamasına izin vermekten memnuniyet duydu. Buckley, “Çok alçakgönüllü biri olduğu için gerçekten etkilendim ve bu kişiyle geçirdiğim zamanı gerçekten çok beğendim. Muhteşem birkaç saat geçirdik” dedi.

Wenbin, kulüp başkanı Mark ile birlikte Runcorn’un stadyumunda. (Fotoğraf:@huangandersson/Twitter)
 

“Bana o günden beri umut verici birçok fotoğraf ve düşüncelerini e-posta olarak gönderdi, bu yüzden hayatım boyunca bir mektup arkadaşı buldum sanırım, bu harika ve iletişimde kalmayı dört gözle bekliyorum. O gerçekten düzgün bir adam.” ifadelerini kullandı.

Wenbin’in tutkusu ve uluslararası bu seyahati, dünya basınında geniş yer buldu. Wenbin’in çılgınca tutkusu, FM oyuncuları arasında bir efsaneye dönüştü.

Egehan Erkün

Gazeteciliğe ilk adımını Aydın’daki yerel gazetelerde çalışarak attı. Sonrasında ulusal yayın yapan internet gazeteleri Aykiri.com.tr ve Dijitalgaste.com’da editörlük yaptı. 32. TGC Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması'nda "Anahtar kelimemiz 'medya etiği': Türkiye'de SEO haberciliğinin portresi" haberi ile üstün başarı ödülüne layık görüldü. 33. TGC Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışmasında ise 'Haber-Haber Araştırma' ve 'İnternet Medya Sitesi' kategorilerinde iki ayrı birincilik ödülünün sahibi oldu. Halihazırda İstanbul Üniversitesi’nde gazetecilik eğitimi almakta ve Tele1.com.tr’de editörlük yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.