ORC Araştırma yeni seçim anketini yayımladı: Kılıçdaroğlu, aday olursa Erdoğan karşısında oy alabilir mi?

2023 Genel Seçimleri’ne yönelik geri sayım sürerken, araştırma şirketleri de halkın nabzını tutmaya devam ediyor. ORC Araştırma şirketi, seçmenin siyasi tercihlerine yönelik gerçekleştirdiği ‘Siyasi Eğilimler Araştırması’nın haziran ayı sonuçlarını paylaştı. Ankette; önümüzdeki genel seçimleri hangi ittifakın kazanacağına ilişkin sorulan soruya katılımcıların çoğunluğu Millet İttifakı yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu ile Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışması durumunda ise yüzde 50.3’lük kesim Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini belirtti.

ORC Araştırma, ‘Siyasi Eğilimleri Araştırması’nın haziran ayı sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Araştırma, 51 ilde 15 bin 750 kişinin katılımıyla, 17- 22 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmada; katılımcılara, “Sizce seçimi hangi ittifak kazanır?”, “Parlamenter sisteme geçilmeli mi?”, “Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan karşısında aday olursa oy verir misiniz” soruları yöneltildi.

ÇOĞUNLUK “MİLLET İTTİFAKININ KAZANIR” DEDİ

“Sizce seçimi hangi ittifak kazanır” sorusuna katılımcıların yüzde 36,6’sı “Cumhur İttifakı” yanıtını verirken, yüzde 54.7’si ise “Millet İttifakı” yanıtını verdi. Yüzde 8.7’lik dilim ise “Fikrim yok” dedi.

ORC Araştırma haziran ayı , ‘Siyasi Eğilimleri Araştırması’

PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜLMELİ Mİ?

6 muhalefet partisinin zirvelerinde sık sık anılan ‘parlamenter sisteme dönüş’ meselesi de araştırma konularından biri oldu. Katılımcıların yüzde 51.9’u parlamenter sisteme geri dönülmesi gerektiğini belirtirken, yüzde 32.4’ü ise mevcut sistemde devam edilmesi gerektiği görüşünü paylaştı. Yüzde 15.7’lik kesim ise görüş beyan etmedi.

ORC Araştırma haziran ayı , ‘Siyasi Eğilimleri Araştırması’

KILIÇDAROĞLU, ERDOĞAN KARŞISINDA ADAY OLURSA DESTEK ALIR MI?

2023 Genel Seçimleri’nde Cumhur İttifakı adına adaylığı kesinleşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşısında muhalefetin hangi ismi aday göstereceği hala belirsizliğini koruyor. Adaylık için ismi anılan siyasetçilerden biri olan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise siyaset gündeminde sık sık tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Katılımcılara, aday olması durumunda Kılıçdaroğlu’na oy verip vermeyeceği sorusu da yöneltildi. Bu soruya ise katılımcıların yüzde 50.3’ü “Oy veririm” yanıtını verdi. Yüzde 37.4 oy vermeyeceğini dile getirirken, yüzde 12.3’lük dilim ise kararsız olduğunu söyledi.

ORC Araştırma haziran ayı , ‘Siyasi Eğilimleri Araştırması’

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.