Seçim anketi: Cumhur İttifakı oy kaybetmeye devam ediyor

ORC Araştırma şirketi, Haziran ayı seçim anketinin sonuçlarını paylaştı. Anket verilerine göre, Cumhur İttifakı’nın oylarında Mayıs ayına göre düşüş yaşandı. Muhalefet partilerinin oluşturduğu Millet İttifakı ise Mayıs ayına kıyasla oy oranını artırdı.

Anket şirketleri, 2023 Genel Seçimleri öncesinde halkın nabzını tutmayı sürdürüyor. Ekonomik krizin boyutu her geçen gün artarken, siyasi gündemde yaşanan gelişmelerin sonuçları da anketlere yansımaya devam ediyor.

ORC Araştırma şirketi, Haziran ayına ilişkin gerçekleştirdiği son anket sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Ankete göre, AK Parti’nin oyunun yüzde 28’in altına düştüğü görülürken, İYİ Parti ise oyunu yüzde 20’nin üzerine çıkarttı.

Araştırmada, “Erken seçim olmasını istiyor musunuz?” sorusuna ‘evet’ yanıtını verenlerin oranı yüzde 67,2 olarak belirlendi. Bu oran geçtiğimiz şubat ayında yüzde 63,1’di.

Anket kapsamında katılımcılara “Bu pazar genel seçim olması halinde hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu da yöneltildi.  AK Parti ve MHP’nin oy toplamı 34,8’de kalırken, CHP ve İYİ Parti’nin toplam oyu 44,4 oldu. Aradaki fark 9,6 puan oldu.

Partilerin oy yüzdeleri şöyle:

AK Parti yüzde 27, 7

CHP yüzde 23,8 

İYİ Parti yüzde 20,6 

HDP yüzde 7,5 

MHP yüzde 7,1 

Gelecek Partisi yüzde 2,1 

DEVA Partisi yüzde 1,9 

Saadet Partisi yüzde 1,7 

Türkiye Değişim Partisi yüzde 1,7 

Büyük Türkiye Partisi yüzde 1,6

Büyük Birlik Partisi yüzde 1,5 

Memleket Partisi yüzde 1,1 

Yeniden Refah Partisi yüzde 0,8

Anket sonuçları, ORC Araştırma

BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE CUMHUR İTTİFAKI OY KAYBETTİ, MİLLET İTTİFAKI OY KAZANDI

ORC Araştırma 5-8 Mayıs tarihleri arası yaptığı ankette; AK Parti: Yüzde 28, CHP: Yüzde 24, İYİ Parti: Yüzde 18,4, HDP: Yüzde 8,7, MHP: Yüzde 7,2 oy almıştı.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.